ارسال شده توسط: menarehsaz تاریخ ارسال:دسامبر 27, 2017

ساخت گنبد درگیلان امام زاده قاسم چولاب

ساخت گنبد درگیلان امام زاده قاسم چولاب

گنبد امازاده قاسم چولاب در شهریور سال نود و پنج توسط گنبد سازی لطیفی ساخته شد.

امامزاده قاسم چولاب

حضرت امامزاده قاسم (ع) ابن امام موسی کاظم (ع)

مرقد مطهر امامزاده قاسم (ع) در روستای چولاب از توابع بخش کوچصفهان شهرستان رشت است ، و در کیلومتر ۲۲ بزرگراه رشت به لاهیجان واقع است.

روستای چولاب حدود ۶ کیلومتر با شهر آستانه اشرفیه و ۷ کیلومتر با شهر کوچصفهان فاصله دارد.

بقعه متبرگه امامزاده قاسم (ع) همچون نگینی در دل روستای سرسبز چولاب می درخشد و باعث برکت و اعتبار این روستا در سطح منطقه است.

حرم مطهر امامزاده قاسم (ع) حدود ۱۰ سالی است که با هدف توسعه بنا و نوسازی آن در حال بازسازی است.

بنای قدیمی که ضریح چوبی قدیمی با طرح زیبای مشبک امامزاده قاسم (ع) در آن واقع بود صحنی چهار گوش با طاقی گرد که دور تا دور آن با گچ بری ها و اشعار مذهبی و با رنگ های متنوع تزئین شده بود که چهار در به آن باز می شد که درب اصلی از ایوان برای زیارت ، درب دوم از مسجد ، درب سوم از شمع خانه و درب پشتی بود.

بنای قدیمی دارای سقفی سفال چین شده ، دارای کتابخانه ، تالار ( طبقه فوقانی ) ، آرامگاه خانوادگی ، آبدارخانه و محلی برای روشن کردن شمع ( شمع خانه ) بود.

اما بنای جدید که از سال ۸۲ در حال بازسازی است با حدود ۷۰۰ مترمربع زیر بنا ، با دیوار آجری ، نمای کاشی کاری ، دیواره های داخل با سنگ مرمر ، کف سنگ مرمر در قسمت اطراف ضریح و گرانیت برای کف مسجد در حال ساخت است.

ضریح مطهر امامزاده قاسم در سال ۱۳۷۹ توسط استادکاران ماهر اصفهانی ساخته و به جای ضریح چوبی قدیمی جایگزین شده است.

گنبد فلزی آن نیز توسط گنبد سازی لطیفی با مدیریت ساسان لطیفی در شهریور سال نود و پنج ساخته شد.

در بنای جدید قسمت تالار ( طبقه فوقانی ) که برای حضور بانوان است با الگو برداری از بنای قدیمی حفظ شده است.

دو گلدسته (مناره) فلزی نقره ای رنگ به ارتفاع ۲۴ متر در جلوی بنا از کیلومترها دورتر خودنمائی میکند و گنبد استیل نقره ایی که با آیات قرآن تزئین شده است بر زیبائی این بنا افزوده است.

امامزاده قاسم (ع) در موقعیت جغرافیایی مناسب در کنار اتوبان رشت به لاهیجان با منظره زیبا و چشم نواز در بهترین شرایط آب و هوائی همه ساله پذیرای ده ها هزار گردشگر از سراسر کشور میباشد.

ساخت گنبد در چولاب

چولاب روستایی است در استان گیلان ، شهرستان رشت و بخش کوچصفهان . فاصله روستای چولاب تا نزدیک ترین شهر (لولمان) حدودا” چهار کیلومتر از غرب و آستانه اشرفیه حدود هف کیلومتر از غرب میباشد.

روستای چولاب از شمال با روستای فشتم ، از شرق با ابراهیم سرا و ازغرب با جیرکسیم (رشت آباد)  همسایه است چولاب همچنین از جنوب بوسیله سپیدرود از روستای کیسم جدا میشود.

عده ای بر این اعتقادند که نام چولاب از چول آب که به گویش گیلکی و محلی به معنای آب گل آلود است برگرفته شده

رود سپید رود در امتداد این روستا و درحاشیه جنوبی این روستا امتداد یافته و مرز بین روستای چولاب و کیسم میباشد ، علاوه بر ان جوی گل آلودی که در بهار آب مصرفی شالیزار های چولاب را تامین میکند نیز در تمام روستا کشیده شده است که این دلیلی منطقی بر نامگذاری این روستا به چولاب است.

روستای سرسبز چولاب دارای آب و هوایی معتدل و طبیعت بسیار زیبا است که بقعه متبرکه امامزاده قاسم (ع) همچون نگینی در این روستا خود نمایی میکند.

آستان مقدس امامزاده قاسم (ع) با محیطی معنوی یکی از مهمانپذیر ترین مناطق چولاب و منطقه میباشد که در لاهیجان به رشت و بلوار منتهی به این آستان قرار دارد.

آستان مقدس امامزاده قاسم (ع) ، شالیزارهای سرسبز ، حاشیه کنار رود سپید رود ، خانه های قدیمی و سنتی ، باغات میوه و … از جاذبه های گردشگری چولاب محسوب میشوند.

جمعیت روستای چولاب حدودا” ۱۲۰۰ نفر بوده و شغل مردم آن کشاورزی ، دامداری ، باغداری و تقریبا نیمی از آنها نیز به شغل های آزاد و دولتی مشغول اند.

شرکت راه سازی  شهید بهشتی – کارخانه برنجکوبی مزرعه – فروشگاه رفاهی قدس – دبستان آیت الله دستغیب – مدرسه راهنمایی دخترانه راه زهرا (س) – خانه فرهنگ دیجیتال  کانون فرهنگی هنری خاتم الانبیاء (ص) – مخابرات – پست بانک و دفتر خدمات ارتباطی – مرکز فرهنگی قرآنی استان مقدس امامزاده قاسم (ع) – پایگاه مقاومت فاطمه الزهرا (س) – دفتر شورا و دهیاری از امکان مهم این روستا می باشند.

ساخت گنبد درگیلان امام زاده قاسم چولاب

ساخت گنبد درگیلان امام زاده قاسم چولاب

کلمات کلیدی :

ساخت گنبد در گیلان

گنبد سازی

ساخت گنبد درگیلان امام زاده قاسم چولاب

گنبد و گلدسته سازی لطیفی

مسجد

ساخت گنبد در امامزاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع _ لمس کنید