ارسال شده توسط: menarehsaz تاریخ ارسال:دسامبر 27, 2017

ترکیب رسمی بندی زیر گنبد، مقرنس گچی،آیه بری ،گچ بری و نقاشی زیر گنبد

ترکیب رسمی بندی زیر گنبد، مقرنس گچی،آیه بری ،گچ بری و نقاشی زیر گنبد

 

رسمی بندی

تاریخچه کاربندی و رسمی بندی :
کاربندی و رسمی بندی از فنون برجسته ای است که پس از اسلام رویش کرده است.ریشه واژه رسمی بندی، رسم است ودر فرهنگ عمید «رسم به معنای کشیدن شکلی یا خطی برروی کاغذ، صورت چیزی، اثری که روی زمین یا چیزی باقی بماند، قاعده و قانون » معنی شده است.رسمی بندی را می توان تقاطع منظم دورها و قوس ها دانست که در زیر سقف اشکال هندسی خاصی مانند شمسه ، شاپرک ، ترنج ،پابار کی ، سوسنی و فیل گوش ایجاد می نماید. رسمی بندی ما در دو نوع سقف سازی است. یکی یزدی بندی و دیگری کاسه سازی. هر دو سقف مذکور از ترکیب واحدهایی پدید می آید که خود جزئی از یک یا چند شبکه رسمی اند.

ترکیب رسمی بندی زیر گنبد، مقرنس گچی،آیه بری ،گچ بری و نقاشی زیر گنبد

ترکیب رسمی بندی زیر گنبد، مقرنس گچی،آیه بری ،گچ بری و نقاشی زیر گنبد

مقرنس

مقرنس ترکیبی از آلت های کوچک است که با نظم خاصی روی هم قرار می گیرند و به تدریج از دیوارهای پایه جلو آمده، بالا می روند و به رأس سقف که شمسه نام دارد ختم می گردند و به این ترتیب سقفی مطبق و پر شکنج را پدید می آورند. مقرنس معمولاً در زیر نیم طاق های ورودی و ایوان ها، در گوشواره گنبدها و کنج ایوان ها به کار می رود.

مقرنس معمولاً به تعداد پاها یا طبقات شناخته می شود. هرچه تعداد پاها بیشتر باشد، آلت های مقرنس ریز تر می گردند. پاهای مقرنس خطوط تراز افقی هستند، تصویر افقی پاها هرچند دارای شکست های فراوان است لیکن در نما به صورت افقی و مستقیم دیده می شود. در اکثر موارد مقرنس از سقف فاصله گرفته و به صورت پوسته ثانویه زیر آن را می پوشاند. مقرنس با مصالح مختلف روکش می شود و در زمینه های مختلف قابل اجرا است.

قسمت های مختلف مقرنس عبارتند از: طاس یا طاسه، شاپرک و تخت.

طاسه عنصر اصلی مقرنس است. طاق نمای کوچکی است که قاعده ای چند ضلعی دارد، طاسه معمولاً بین دو پای مقرنس قرار می گیرد و شاپرک حدفاصل طاق ها را پر می کند. آلت دیگر مقرنس تخت نام دارد. تخت ستاره ای شکل است و همیشه افقی اند. تخت ها روی پاهای مقرنس می نشینند. مهمترین کاربرد تخت آن است که مقرنس شکستگی و سطوح پر و خالی بیشتری بیابد و عمیق تر حلوه کند.

مقرنس

مقرنس

 

کلمات کلیدی:

مقرنس کاری

یزدی بندی

گنبد سازی لطیفی

رسمی بندی

کار بندی

رسمی بندی زیر گنبد

آیه کاری و گچ بری

آینه کاری

آیه کاری زیر گنبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع _ لمس کنید